SME

Zbigniew Rokita: Šport nie je nikdy nevinný

V knihe Kráľ strelcov sa pozrel na udalosti v ktorých sa šport a politika stretli.

Zbigniew RokitaZbigniew Rokita (Zdroj: FOTO – ARKADIUSZ GOLA)

Šport do politiky nepatrí. Či politika do športu? Nuž, keď otvárali Hitler či Putin olympijské hry, určite to tak bolo. Ale športové súperenie môže byť aj symbolom odporu proti hroznej moci. Zbigniew Rokita sa vo svojej knihe Kráľ strelcov (Absynt 2025) pozrel na niekoľko významných medzinárodných udalostí, v ktorých sa šport a politika stretli. Poľský reportér zavíta aj na tohtoročný literárny a knižný festival BRaK. Všetky články magazínu o knihách nájdete na www.magazinoknihach.sk/

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo svojej knihe píšete o konfliktných situáciách, v ktorých športové súťaže odrážali konflikty v reálnom svete. Do akej miery je medzinárodný šport symbolickým rozšírením politických konfliktov medzi štátmi?

SkryťVypnúť reklamu

Šport je zrkadlo. Znásobuje emócie, ktoré k sebe národy cítia. Zápasy medzi Iránom a USA, Slovenskom a Maďarskom alebo Ruskom a Ukrajinou sú vždy plné skrytých významov a je fascinujúce všímať si všetky vrstvy. Napríklad počas olympiády v roku 1948, len tisíc dní po oslobodení Osvienčimu, hráči z Izraela a Nemecka súťažili v streľbe. Nemci vyhrali. Nebolo to predĺženie vojny?

Takáto rivalita môže byť taká intenzívna, že UEFA pred každým turnajom vymenuje „zakázané páry“: národné tímy, ktoré z bezpečnostných dôvodov nemôžu byť vyžrebované do jednej skupiny a hrať proti sebe. Dnes je to okrem iných Ukrajina a Bielorusko alebo Bosna a Srbsko.

Niekedy sú športové federácie nútené ísť ešte ďalej: napríklad Izrael bol nútený opustiť Ázijskú futbalovú federáciu v roku 1970, pretože bolo veľa moslimských krajín, s ktorými nemohol hrať. Dnes Izrael súťaží v UEFA a nemôže hrať napríklad proti Palestíne, ktorá má aj oficiálny národný tím.

SkryťVypnúť reklamu

Štáty používajú šport ako nástroj propagandy na formovanie svojej globálnej reputácie. Píšete o Rusku, ale úspešní športovci sa fotografovali aj s Angelou Merkelovou a Barackom Obamom. Prečo šport priťahuje silu?

Áno, je veľmi dôležité zdôrazniť, že nielen autoritárske štáty využívajú šport ako nástroj propagandy. Rovnako môžete vidieť šport ako mäkkú silu a je zrejmé, že USA sú vďaka NHL alebo NBA najsilnejšou krajinou, pokiaľ ide o tvorbu politiky a budovanie imidžu prostredníctvom tohto športu.

Mimochodom, USA boli v histórii veľmi jedinečným impériom, pretože mnohé krajiny – napríklad Slovensko alebo Poľsko – Washington nedobyl, ale skutočne chceli vstúpiť do jeho sféry vplyvu. Michael Jordan alebo Wayne Gretzky v tomto kontexte zohrali veľkú úlohu pri budovaní americkej príťažlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Šport je neuveriteľne emocionálna téma. Pri vašej reportáži o basketbalovom zápase medzi Litvou a Ruskom som sa cítil hlboko dojatý. Ako športová rivalita medzi štátmi ovplyvňuje emocionálnu angažovanosť fanúšikov?

Je pravda, že národný tím je len podstatou národa: vlajka a hymna symbolizuje veľa. V niektorých prípadoch hrá šport v každodennom živote rovnakú úlohu ako zástupné vojny v medzinárodnej politike.

Napríklad československá hokejová reprezentácia dvakrát porazila ZSSR na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v roku 1969, len pár mesiacov po invázii, na ktorej sa zúčastnila aj moja krajina. Moskovskú armádu ste nemohli poraziť, ale dokázali ste to na ihrisku. Mali ste aspoň nejakú kompenzáciu.

Bolo pre Čechov a Slovákov v roku 1969 bezcenné kričať: „Porazili sme Moskvu!“? Je to dôležité najmä v autoritárskych režimoch, pretože potom máte len veľmi málo iných spôsobov, ako sa vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje hranica, kde šport prestáva byť len súťažou a stáva sa politickým bojiskom? Ak jeden štát utláča druhý, mali by športovci bojkotovať zápasy, alebo by mal šport zostať apolitický?

Šport nikdy nie je nevinný. Nie je zvláštne, že štáty, ktoré vedú vojny alebo utláčajú svojich občanov, najčastejšie vyzývajú na oddelenie športu od politiky? Je to neoddeliteľné a je to lož.

Napríklad ruský hráč Alexander Ovečkin, ktorý má na profile na instagrame fotku s Vladimirom Putinom a otvorene ho obdivuje, navrhol uskutočniť zápas medzi hviezdami NHL a ruskej KHL – to nie je nič iné ako ďalší pokus ukončiť izoláciu ruského športu po roku 2022, ale musíme byť na pozore pred takýmito snahami – najmä preto, že konečným cieľom rusko-ukrajinskej vojny je vrátiť sa k jaltskej dohode, zmeniť svetový poriadok a okrem iného prinútiť NATO stiahnuť sa zo strednej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo Aliser Usmanov, jeden z najbohatších ruských oligarchov, na ktorého EÚ uvalila sankcie – bol zvolený za prezidenta Medzinárodnej šermiarskej federácie. Je jeho minulosť v tomto kontexte irelevantná? Už sa mu podarilo umožniť ruským hráčom štartovať na turnajoch. Viete si predstaviť, ako ruský hráč porazí ukrajinského? Šermiar alebo ešte horšie – boxer? Malo by to veľký význam pre morálku.

Pri pohľade na prípady bojkotov olympijských hier alebo futbalových turnajov, do akej miery boli skutočne politické? Mali by byť športové federácie politické a vylúčiť štátne reprezentácie – ako je to v súčasnosti Rusko – z medzinárodných športových súťaží?

V súčasnosti sú bojkoty zriedkavé, veľké bojkotové kampane sa skončili s koncom studenej vojny. Ani jedna krajina nebojkotovala majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku 2018 pre anexiu Krymu. Ale aby som bol úprimný, nezabúdajme, že ani Alexej Navaľnyj tento turnaj nebojkotoval, práve naopak – vyjadril sa, ako veľmi si ho užil.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodné orgány určite nie sú veľmi tvrdé k Rusku (alebo ešte menej tvrdé k Izraelu, hoci existuje veľa hlasov, že FIFA alebo MOV by mali podniknúť podobné kroky voči Tel Avivu). FIFA ani nepozastavila členstvo Ruska, aj keď každý rok pozastaví niekoľko národných federácií – pre rozhodne menej vážne veci. Sankcie uvalené na Rusko sú veľmi obmedzené, Rusko hrá pravidelne priateľské zápasy (najčastejšie so slabými tímami: posledných osem zápasov vyhrali, nestratili ani jeden gól a strelili 44) a dokonca nedávno predbehlo Poľsko v rebríčku FIFA.

Je to pravdepodobne otázka niekoľkých mesiacov, keď FIFA začne uvoľňovať sankcie: najprv ženských a mládežníckych tímov, potom mužských. Myslím, že novozvolená šéfka MOV Kristy Coventryová urobí všetko pre to, aby sa Rusko vrátilo na nadchádzajúce zimné olympijské hry. Nie je teda vylúčené, že v priebehu niekoľkých mesiacov sa na ihrisku stretnú napríklad slovenské a ruské tímy a vy si vypočujete ruskú hymnu.

Píšete aj o korupcii ako o – bohužiaľ – bežnej súčasti športu. Prečo sú finančné a politické tlaky v športe také silné?

SkryťVypnúť reklamu

Politická korupcia je silná a nemôžeme sa uspokojiť s postojom takých osobností ako Tomas Bach, Gianni Infantino či Michael Platini. Sme svedkami vzostupu arabských štátov vo svetovom športe – najmä Saudskej Arábie, Kataru, ZAE a Bahrajnu, bohatých krajín, ktoré využívajú šport ako nástroj na zlepšenie svojho imidžu. A funguje to: dnes čoraz častejšie tieto krajiny sprostredkúvajú rokovania pri veľkých konfliktoch – ako rusko-ukrajinský. Už to nie sú európske štáty.

Samozrejme, autoritárske krajiny ako Čína, Rusko alebo Katar sú skvelí organizátori, môžu si to dovoliť – v opozícii k demokratickým štátom, ktoré musia vysvetľovať každý cent. Výsledkom sú však aj zaujímavé tendencie: viac ľudí sa pripúta k miestnym tímom, zaujíma sa o nižšie ligy alebo podporuje ľavicové tímy ako St. Pauli v Nemecku. Toto hnutie „proti modernému futbalu“ je pre niektorých ľudí alternatívou.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je váš názor na politické protesty hráčov počas zápasov (napr. kľačanie proti rasizmu)? Mali by športovci otvorene vyjadrovať svoje názory na politické otázky alebo by mali zostať neutrálni?

Môžu si robiť, čo cítia, konať v súlade so svojím svetonázorom. Toto je širší problém: niekedy tým, že sme neutrálni, definujeme sami seba. Počas posledných majstrovstiev sveta v Katare mali hráči zakázané nosiť akékoľvek LGBT symboly – ako teda nakresliť hranicu medzi neutralitou a cenzúrou?

Nemali by sa niektoré stanoviská vnímať ako deklarácie pripútanosti k ľudským právam? Inak by sme sa nemali báť, že o nejakých desať rokov, možno počas majstrovstiev sveta v Saudskej Arábii v roku 2034, nám nebude dovolené vyjadriť našu oddanosť demokracii alebo slobode prejavu, pretože hostitelia budú proti?

SkryťVypnúť reklamu

Šport nie je neutrálny, pretože bol financovaný na základe určitých hodnôt: fair play, priateľstvo, rešpekt atď. Ak na to zabudneme, šport by sa nestal ničím iným ako ľuďmi, ktorí behajú po ihrisku a naháňajú loptu. Šport je niečo oveľa viac, moderný šport bol navrhnutý v konkrétnej kultúre a stojí zato si ho zabezpečiť.

Magazín o knihách

Pražský festival kníh navštívilo viac ako 62 tisíc čitateľov

Kto si myslí, že literatúra je mierumilovné odvetvie, je na omyle.


Daniela Straková
Koloman Kertész Bagala

Vydanie osemdielnych spisov Kornela Földváriho uzavrel vtipnými spomienkami Pamäti sklerotika.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 824
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 779
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 441
  4. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 4 140
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 197
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 633
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 893
  8. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu 1 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pražský festival kníh navštívilo viac ako 62 tisíc čitateľov

Kto si myslí, že literatúra je mierumilovné odvetvie, je na omyle.


Daniela Straková
Koloman Kertész Bagala

Vydanie osemdielnych spisov Kornela Földváriho uzavrel vtipnými spomienkami Pamäti sklerotika.


Paulína Feriancová

Kedy sa problém stáva problémom a kedy treba vyhľadať odbornú pomoc?


Tereza Nemcová
Zbigniew Rokita

V knihe Kráľ strelcov sa pozrel na udalosti v ktorých sa šport a politika stretli.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 21 561
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 954
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 14 240
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 7 105
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 591
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 236
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 032
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 3 757
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťZatvoriť reklamu