Je niečo po deviatej ráno, keď prichádzam na Euston Road v blízkosti železničnej stanice St. Pancras pred mohutnú tehlovo bordovú knižnicu British Library v Londýne. Mimochodom, ak by ste mali chvíľku čas, o ulicu ďalej je aj železničná stanica King’s Cross s nástupišťom 9 a ¾ vedúcom do Rokfortskej čarodejníckej školy. V centre britskej metropoly o knižné zázraky nie je núdza. Všetky články, podcasty a knižné novinky z Magazínu o knihách nájdete na www.magazinoknihach.sk

Otvárajú až o pol desiatej, napriek tomu sa už tvorí spôsobný rad čakateľov na poznanie. Pestrofarební študenti a študentky s ruksakmi, zjavne z celého sveta, rovnako ako podľa ležérnych tvídových sák britskí akademici či ľudia, ktorí jednoducho potrebujú niečo vedieť a Google či AI im nestačia. Do pol desiatej sa pestrofarebný rad tiahne až na koniec malého parčíka, ktorému dominuje socha sira Isaaca Newtona.
Po otvorení na nás čaká zdvorilá ochranka a púšťa nás až po kontrole batôžkov. Bezpečnosť nado všetko, nakoniec, vstupujete do priestorov, kde sa nachádzajú knihy nevyčísliteľnej hodnoty. A potom veľká recepcia, pohodlná šatňa a priestor na odloženie batôžkov.

Kým sa ponoríte do hlbín a pokladov British Library, vedzte, že vstup sem a aj dočasný preukaz je zadarmo (môžete sa predregistrovať na ich webových stránkach bl.uk) a môžete s ním chodiť po jednotlivých oddeleniach, objednávať si na prezenčné štúdium knihy, ale nemôžete si ich požičiavať mimo budovy.
Pôsobivá
Architektúra British Library je svojou „tehlovosťou“ nespochybniteľne britská. Spája v sebe priamočiary industriálny brutalizmus a architektonickú hravú postmodernu, ktorú oceníte v jemne labyrintovom vnútre budovy. Samozrejme, Knižnica s veľkým K má byť labyrintom, to nás učili aj Jorge L. Borges či Umberto Eco, ale labyrintom, v ktorom sa dá vyznať. Budova bola dokončená v roku 1997 a jej hlavným architektom bol sir Colin St. John Wilson, ktorý na projekte pracoval viac ako tridsať rokov. British Library sa stala jednou z najväčších verejných budov na Britských ostrovoch a jednou z najväčších knižníc sveta.
Dnes British Library uchováva viac ako 170 miliónov položiek zo všetkých kútov sveta, pričom každý rok pribudnú približne tri milióny nových titulov, keďže je jedinou britskou inštitúciou, do ktorej smerujú všetky povinné knižné výtlačky z Veľkej Británie a Írska, ktoré sa, prirodzene, dopĺňajú aj o medzinárodné akvizície – nielen v angličtine.

Keď sme pri štatistike, dĺžka knižníc, ktoré tvoria zbierkový fond, je vyše 650 kilometrov, čiže ak by ste šli autom z Prahy do Košíc, mali by ste po celý čas vedľa seba police s knihami.