Kto by ju na prelome storočí nemiloval? Bridget Jonesová stelesňovala traumy a radosti jednej generácie, bola správne krásna a dokonale nedokonalá. Britký britský humor udržiaval romantiku na uzde a predsa sme jej držali palce.
A ako vlastne vyzerá Bridget Jonesová dnes, keď má päťdesiatku za sebou? Jej spisovateľská matka Helen Fieldingová nám to prezradila v exkluzívnom interview.
Prečo by sme mali čítať alebo pozerať nový film Bridget Jones: Zbláznená do chlapa?
Šťastné konce sú o tom, kde sa rozhodnete príbeh zastaviť. Na konci poslednej knihy a filmu Dieťa Bridget Jonesovej sme videli, že Bridget má zjavne všetko – manžela, dieťa a povolanie. V tomto novom, teraz už štvrtom (kto vedel?) pokračovaní Bridget, sa jej život veľkolepo rozpadol.
Bridget je stále Bridget (vlastne Renée – už ich nemôžem oddeliť). Teraz sa to snaží udržať pohromade – ako matka a vdova. Po štyroch rokoch osamote sa snaží opäť naplno žiť, znovu objaviť svoju sexualitu ako staršia žena a zachovať si zmysel pre zábavu.
Život má svoje biele tóny a život má svoje čierne tóny. Od posledného filmu sme všetci prežili pandémiu a svet je strašidelnejším miestom. Som vďačná, že Bridget má veľkú čitateľskú obec. Ľudia na celom svete teraz zápasia s vojnami, ekonomickými ťažkosťami a zmenou klímy. V tomto novom príbehu vidíme Bridget, ako sa vyrovnáva s bojom a smútkom, ale udržiava si svojich priateľov, svoju veselú odolnosť.

Je pre mňa veľmi emotívne byť s pôvodným obsadením počas všetkých tých rokov vrátane Renée, Hugha a Colina a sledovať ich príbehy počas viac ako dvoch desaťročí. Všetci sa máme radi a je krásne, že sa k nám pridávajú noví herci, a najmä dvaja malí herci, ktorí hrajú Bridgetine vtipné svojrázne deti. Bridget ich miluje „také, aké sú”, pretože ich otec, Mark Darcy ju miloval.
Ako scenáristka vo filme som len jedným hlasom z mnohých. Ale dúfam, že tento film, rovnako ako román, rozosmeje aj rozplače ľudí a uvidia, že humor, láskavosť a priateľstvo vás môžu previesť cez tie najťažšie časy.
Láska je nadčasová literárna téma. Všimli ste si však, že od čias Rómea a Júlie zamilované páry zobrazené v umení výrazne zostarli? Právo na lásku – a na sex – už nie je výlučné pre mladých, ale teraz zahŕňa aj tých, ktorí majú viac ako päťdesiat rokov. Prečo si myslíte, že došlo k tejto zmene?
Nie som dosť akademický literárny gerontológ, aby som na túto otázku odpovedala presvedčivo. Ale myslím, že hlavným dôvodom je, že ľudia žijú dlhšie a zostávajú dlhšie zdravší. Jane Austenová mala len štyridsaťjeden rokov, keď zomrela, a považovala sa za starú dámu, zatiaľ čo štyridsaťjeden v roku 2025 je mladá a energická žena.

Literatúra vždy pomaly reaguje na realitu a meniace sa spoločenské normy. Keď som v deväťdesiatych rokoch písala Denník Bridget Jonesovej, Bridget zápasila s utláčajúcimi ženskými stereotypmi, ktoré obklopovali slobodné ženy v tridsiatke. Existovali veľmi dobré sociologické a ekonomické dôvody, prečo ženy zostávajú a zostávali dlhšie bez partnera.
Ale Bridget a – ako sa ukázalo – pomerne veľa slobodných tridsiatničiek, stále trpelo pod vplyvom predstáv o slečne Havishamovej, kolotoči neúspechu a strachu zo skončenia života osamote. Našťastie – a dúfam, že Bridget zohrala aspoň nejakú úlohu v tomto – ženy môžu teraz držať hlavy o niečo vyššie aj ako slobodné.
Bridget Jones: Zbláznená do chlapa ukazuje, ako Bridget čelí novému utláčateľskému stereotypu o staršej žene. V románe je jeden bod, kde Bridget vidí leták pre „Klub nad päťdesiat rokov“, ktorý ponúka bingo večery, výlety autobusom k moru atď. V mysli vidí, ako jej rastie desivá trvalá, nákupný vozík a ovísajú prsia. Pre ženu neexistuje jediná cesta k starnutiu, ale realita, ktorú vidíme okolo seba, je taká, že ženy sú stále živé a vyzerajú skvele, stále si udržiavajú svojich priateľov, pokračujú v zábave aj v sexe. Neexistuje žiadny „dátum spotreby“ sexuálnej životaschopnosti žien. Vzhľadom na to, že som začala písať ako novinárka, snažím sa odrážať realitu toho, čo pozorujem.