Chcete pochopiť Ameriku? Nepozerajte sa na rozžiarené ulice New Yorku, biznis Sillicon Valley, vojenskú politiku Washingtonu. Nedajte sa oslepiť trblietavou gýčovitosťou kasín v Las Vegas či bohémskym západným pobrežím. Vyberte sa do skrachovaných baníckych miest, medzi tabakové listy, stáda pasúceho sa dobytka, do motelov a spustnutých benzínových staníc, na predmestia, medzi feťákov, alkoholikov a milovníkov amerického futbalu.

Kniha Barbary Kingsolverovej Demon Copperhead pripomína skôr drsný vidiecky country rock v zapľuvaných krčmách než pozlátku amerického popu. Je to hotdog, v ktorom je skryté bohviečo, lacný bourbon, štetky a divoká streľba. Je to kniha o deťoch, ktorým škola nevonia, rodičoch, ktorí už rezignovali. Kniha o stratenom zmysle života, do ktorého sú vypustené len tak náhodou splodené nové generácie.
Nie náhodou si román Demon Copperhead odniesol v roku 2023 Pulitzerovu cenu. Realistický pohľad dovnútra sociálnej spodiny súčasnej americkej spoločnosti pripomína sociologickú sondu, akej boli schopní napríklad John Steinbeck či Upton Sinclair. A napriek tejto depresívnej nálade je to kniha plná drsného humoru, nadhľadu a trochu aj optimizmu.
Ryšavá hlava
Príbeh sa začína nie veľmi gustióznym pôrodom v kúpeľni v prívese v bohom zabudnutom mestečku pod Apalačskými horami uprostred kedysi baníckej Virgínie. Matka má ledva 18, je „závisláčka“, otec leží pochovaný kdesi v Údolí smrti. Ryšavý miešanec indiánskych predkov a chudobných bielych baníckych rodín, vyvrhnutý do sveta, v ktorom dobre už bolo. Vraj. Malý Demon je v prvých rokoch striedavo u matky (ak sa práve nelieči), u susedov, v štátnej sociálnej starostlivosti, v pestúnskych rodinách, ktoré si ho berú, lebo za to majú zaplatené.
Chudoba nie je výsledok špeciálnej rodinnej situácie. Zo dňa na deň tak žije celé okolité spoločenstvo. Sociálne pracovníčky sa starajú, aby deti aspoň prežili, rodičia, ak nie sú práve v base, sú na ceste z nej alebo tam.

Drsný život plný násilia, šikanovania, vykresľuje hlavný hrdina a zároveň rozprávač Demon s britkou iróniou, neľútostne ukazujúc odvrátenú stranu vysnívanej Ameriky. Demon obdivuje superhrdinov, baví ho kresliť si, avšak ako sociálny prípad je v pestúnskych rodinách využívaný na tie najpodradnejšie domáce práce, neraz doslova kŕmený odpadkami.