V polovici novembra sa objavila správa o navrhovanej kvóte na odstrel vlka a jeho vyradení zo zoznamu chránených živočíchov. Týmto krokom sa nespustí len odborná diskusia, ale aj stigmatizovanie tejto veľkej šelmy a nenávistné príspevky od ľudí, ktorí vlka nikdy nestretli. Nie je totiž vôbec jednoduché takéto stretnutie zažiť. Vedia o tom svoje aj tvorcovia dokumentárneho komiksu Vlky, ktorý vyšiel veľmi príhodne práve v čase, keď sa bude rozhodovať o zabíjaní tohto mimoriadne dôležitého ohnivka vo fungovaní ekosystémov. Celý Magazín o knihách nájdete na www.magazinoknihach.sk
Príťažlivosť dokumentárneho komiksu
Tak ako iné médiá, aj komiks pokrýva rôzne žánre, nie všetkým sa však dostáva rovnakej pozornosti. Je to tak aj pri dokumentárnej tvorbe, preto treba oceniť, ak sa objaví čitateľsky prístupné a hodnotné dielo, akým sú Vlky od trojice poľských autorov. Odborník na vlky a rysy Michał Figura, ilustrátori a dizajnéri Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński vytvorili rozsiahlu knihu o stvoreniach, ktorých život takmer nepoznáme, hoci tvoria dôležitú súčasť našej prírody.
Zatiaľ čo Michał Figura má vedecké poznanie založené na dlhoročnej praxi v teréne, Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński vytvorili pôsobivé diela zamerané predovšetkým na deti, viaceré už vyšli v slovenských prekladoch. Spomenúť môžeme veľmi obľúbenú knihu o rôznych krajinách sveta Mapy (Slovart 2022), objavovanie divokých zvierat v Ceste do divočiny (Slovart 2021) alebo encyklopédiu vesmíru Tu žijeme (Slovart 2019). Vlkov do slovenčiny pre vydavateľstvo Slovart preložil Alexander Horák.

Nezvyčajnosť diela si uvedomíme už po prvých stranách. Vizuálne pôsobivé ilustrácie zvierat sú totiž často prekreslenými nahrávkami, ktoré zaznamenali fotopasce umiestnené v prirodzenom prostredí pohybu vlkov, a dodávajú komiksu autenticitu. Na konci knihy sú aj fotky hlavných hrdinov, ľudských aj zvieracích.
Okrem toho počas čítania objavíme rôzne mapy, prekreslené fotografie, exkurzie do dejín, dokonca schémy fyzikálnych javov, na základe ktorých oveľa lepšie pochopíme, ako napríklad fungujú spomínané fotopasce. Dokumentárny komiks sa ukazuje ako životaschopné a atraktívne médium, pričom si ho určite užijú nielen deti, ale aj dospelí. Otvorene treba totiž priznať, že o opisovaných javoch bežne toho veľa nevieme. Veď koľkí ľudia, hoci aj pravidelne navštevujúci prírodu, videli živého vlka?
Nádherné spoločenské zvieratá
Z charakteru témy je zrejmé, že aj hlavné postavy budú pomerne nezvyčajné. Szelina, Luna, Kampinos, Jung, Mika. Každý z nich dostal sledovací obojok, prostredníctvom ktorého sa sledujú migračné trasy a zároveň sa dokáže aj zistiť, ak niektorý z nich uhynie.
Vlkom dávajú výskumníci mená, lenže v určitých situáciách sa mená prisudzujú aj celým vlčím rodinám. Pomenovanie svorka sa, mimochodom, už veľmi nepoužíva, v komikse sa stretneme s pomenovaním rodina alebo rodinná skupina. Rozprávačom je Michał Figura, no jeho prítomnosť je skôr na úrovni sprievodcu, ako osoba sa vyskytuje príležitostne, nestrháva na seba pozornosť, tú venuje plachým šelmám. Okrem neho sú tu aj ďalší výskumníci, vedci pracujúci v teréne, občas sa objavia poľovníci, turisti a, žiaľ, aj pytliaci.
