Americký novinár Simon Shuster zostal v knihe o ukrajinskom prezidentovi verný svojej profesii. Nepodujal sa napísať nekritický oslavný portrét hrdinu. Ponúka informačne dôsledný a do širších kontextov postavený príbeh muža, ktorý dorástol na lídra v zrýchlenom režime. Celý Magazín o knihách nájdete na www.magazinoknihach.sk

Statočnosť na hranici bláznovstva
Shuster už sedemnásť rokov píše pre Time o Rusku a Ukrajine. Ako prvý zahraničný novinár prišiel na Krym v čase jeho anexie ruskými vojskami. So Zelenským sa stretol v roku 2019, absolvoval s ním potom mnohé rozhovory a cesty. Pozná jeho povahu a slabé miesta.
Po začiatku plnoformátovej ruskej invázie proti Ukrajine vo februári 2024 zblízka sledoval dramatické zmeny v prezidentovom živote. Videl, ako v podzemí prezidentského paláca v Kyjeve spolu s najbližšími spolupracovníkmi trávi celé dni a noci. Vnímal prezidentovu manželku Olenu v novej situácii. Shuster nahliadol do udalostí a ich aktérov hlbšie ako ktokoľvek iný, napriek tomu nepodľahol nekritickému obdivu.
Rozprávanie o Zelenskom nebeží v obyčajnom chronologickom usporiadaní. Najnovšie príbehy spojené s obranou pred ruskou agresiou sa striedajú s návratmi k začiatkom Zelenského politickej kariéry. Počas kampane sa autorovi javil ako naivný charizmatik. Časom prišiel o veľkú časť nevinnosti. A nakoniec sa stal vojnovým prezidentom. „Svojou tvrdohlavosťou, sebaistotou, pomstychtivosťou, netaktnosťou, statočnosťou na hranici bláznovstva, odolnosťou proti nátlaku absorboval hnev a odpor svojho národa a zrozumiteľne ho tlmočil celému svetu.“

Mnohí Zelenského prirovnávajú k Winstonovi Churchillovi. On sám bol voči tomu kritický. Naopak, vyzdvihol Charlieho Chaplina, pretože počas vojny využil na boj proti fašizmu zbraň v podobe informácií. Chce napodobniť práve tento druh vplyvu.