SME

Spisovateľ Šiškin: Putinov nástupca Patrušev bude ešte horší

Tvrdému kritikovi Putinovho režimu nedávno vyšla kniha Moje Rusko, vojna či mier?

V roku 1995 sa presťahoval do Švajčiarska aj s manželkou, švajčiarskou slavistkou. Nebol teda politickým emigrantom, ale postupne sa stal tvrdým kritikom Putinovho režimu. Podľa neho je pre spisovateľa dôležité žiť na viacerých miestach, lebo „ak spisovateľ nežije v inom prostredí, akoby žil v dome bez zrkadla a nevedel sa pozrieť na svoj vlastný obraz. Je veľmi dôležité pozrieť sa na svoju krajinu, jej kultúru a jazyk zvonku. Spisovateľ môže žiť aj na severnom póle, podstatné je to, čo píše,“ hovorí Michail Šiškin, ruský spisovateľ, a dodáva, že „Rusko sa zmenilo, moja vlastná krajina emigrovala z 21. storočia do stredoveku“. V Slovarte mu nedávno vyšla kniha Moje Rusko, vojna či mier?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Spisovateľ Pötzsch: Ak prídete za vydavateľom, že ste potomkom katovskej dynastie, tak ich máte zaháčkovaných Čítajte 

Pracovali ste vo Švajčiarsku ako tlmočník emigrantov, čo ste aj využili v knihe Venušin vlas. Čím sa zaoberáte v súčasnosti?

Keď máte rodinu, musíte pre ňu zarábať. Bol to však zlý zárobok, tlmočiť rozhovory s utečencami. Práca by mala prinášať človeku radosť, mal by sa vrátiť domov síce unavený, ale rozprávať o tom dobrom, čo sa stalo v práci. Ale v tej práci sa žiadne veselé príbehy nerozprávali. Jedinou možnosťou, ako spracovať všetky tie príbehy utečencov, bolo napísať knihu. Napísal som román Venušin vlas, ale po jeho publikovaní som prišiel o prácu, lebo žiadna inštitúcia nechce mať ako tlmočníka spisovateľa.

Pracoval som niekoľko rokov ako prekladateľ pre rôzne prekladateľské agentúry a vďaka tomu som často videl, ako sa vo Švajčiarsku perú ruské špinavé peniaze. Ale keď sa prekladateľské agentúry dozvedeli, že som spisovateľ, zrušili so mnou spoluprácu. Odvtedy sa živím iba písaním kníh. Niekedy je to dobré, niekedy veľmi zlé.

SkryťVypnúť reklamu

V knihe Listovník (Slovart 2013) si dvaja milenci Saška a Voloďa píšu listy, pritom každý z nich žije v om čase – Voloďa sa zúčastní na potlačení povstania boxerov v Číne (1899 – 1901) a Sašenka žije zrejme v šesťdesiatych rokoch v ZSSR. Píšu si dokonca aj po Voloďovej smrti. Čo ste týmito odlišnými časopriestormi sledovali? Potvrdenie nadčasovosti tém ako láska, vojna, smrť, jednotlivec v spoločnosti...?

V skutočnosti žiadny spisovateľ nemá rád otázky typu, čo ste chceli vo svojom románe povedať, lebo román je väčší ako akékoľvek vysvetlenie. Tento román je o správnom a nesprávnom čase. My všetci žijeme v nesprávnom čase, toto obdobie nazývam obdobím žurnalistov, lebo z toho, čo je podstatné alebo dôležité pre noviny dnes, sa zajtra stanú de facto včerajšie správy a včerajšie noviny sú metaforou smrti. Privilégiom umenia je vytvárať prítomný čas a len skutočné umenie, literatúra, hudba môže vytvárať priestor, v ktorom neexistuje smrť. Ide o umenie spojiť slová takým spôsobom, aby čitateľ vlastne zažil pocit nesmrteľnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Aj časová odlúčenosť hrdinov zrejme pomáha tejto myšlienke.

V tomto je podstata umenia románu. Saša a Voloďa žijú v odlišných časoch, ale v skutočnej realite umenia nie sú oddelení časom ani vzdialenosťou. Medzi nimi nejestvuje smrť. V tomto románe je veľa línií, tém, myšlienok... Je to román aj o ceste k získaniu múdrosti – a jestvujú k nej dve cesty. Prvou cestou je prežívať každý deň od rána do večera, tou cestou ide Saša a dala by sa nazvať ako „ženská“ cesta.

Druhá cesta, „mužská“, spočíva v pocite blízkej smrti, pre účasť na vojne. Vo mne tento román vznikal pred mnohými rokmi, keď mi otec hovoril o svojich skúsenostiach z vojny. Mal vtedy osemnásť rokov, slúžil na ponorke v Baltskom mori. Osemnásťročný chlapec je vlastne dieťa. On sa tak bál, že zomrie v tej ponorke, že zostane v železnej truhle na dne mora, takže jediné, o čom sníval, bolo, že prežije, ožení sa a bude mať deti. No osemnásťročný chlapec nie je pripravený byť otcom a mať deti. Ale pocit blízkej smrti mu pomohol získať túto múdrosť. Tento román je o pochopení toho najpodstatnejšieho a tým je ľudská láska.

SkryťVypnúť reklamu

V knihe Moje Rusko, vojna či mier? viackrát konštatujete, že celý vývoj Ruska od vpádu Vikingov až po „špeciálnu operáciu“ na Ukrajine prebiehal v autoritatívnom až tyranskom režime – s dvoma krátkymi výnimkami, v roku 1917 a začiatkom deväťdesiatych rokov. Obe tieto etapy však vyústili do diktátorského režimu, najprv boľševického, v súčasnosti do mafiánskeho režimu. Rusi nemajú skúsenosť s fungujúcou demokraciou a toto ich brutálne poznačilo, zamrzli kdesi v minulom čase... Môže byť teda Rusko niekedy demokratické?

Vo všeobecnosti som optimista a myslím si, že všetky národy skôr alebo neskôr dospejú do demokratického zriadenia, pretože existujú aj zákony politického vývoja. Aj ľudstvo sa vyvíja – na začiatku sme sa požierali navzájom, prevládal zákon sily, ale postupne sa meníme a slabým už dnes pomáhame. Myslím si, že všetky národy postupne prejdú od zákona sily a diktátu k demokracii, lebo život v demokracii je jednoduchší a príjemnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v Putinovom Rusku chcú mať všetci oligarchovia svoje nehnuteľnosti a majetok na Západe, lebo v Rusku si dnes oligarchom, ale zajtra ním už nemusíš byť, čo bol príklad Michaila Chodorkovského. Ale demokratický štát chráni vlastníctvo aj slabých ľudí. Viaceré národy majú cestu k demokracii dlhšiu, ale niektoré idú veľmi komplikovanou cestou s viacerými odbočkami, čo je prípad Ruska, a ja sa obávam, že počas môjho života demokraciu v Rusku neuvidím.

To nie je veľmi optimistické.

Napriek tomu by sme mali o demokraciu v Rusku bojovať, aj keď nemáme nádej, že zvíťazíme. Spomeňte si na august 1968, keď ľudia v Prahe aj v Bratislave protestovali v uliciach, hoci proti tankom nemali žiadnu šancu zvíťaziť. Išli brániť svoju ľudskú dôstojnosť. Toto je ten najdôležitejší ľudský krok – obrániť svoju dôstojnosť, je to prvý krok na ceste k demokracii. V tom auguste dokonca aj v Moskve na Červenom námestí protestovala hŕstka ľudí, bolo ich osem, hoci nemali žiadnu šancu, že ich niekto vypočuje. Ale keby tam nešli, tak by nevznikla ani žiadna šanca pre budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Z vašej knihy vyplýva poznanie, že jestvujú aj jestvovali dve odlišné Ruská a nad nimi sa týči absolútna moc – či už to bol chán, cár, Stalin, ÚV KSSZ, Putin a siloviki... Aké sú šance opozície v Rusku, aby prevzala moc? Kde robia príslušníci toho moderného Ruska chybu, že sú stále v menšine?

Hlavná chyba ruskej opozície je stále jedna a tá istá – vždy sa medzi sebou hádajú namiesto toho, aby spolupracovali. Na porážku takého silného nepriateľa, akým je ruský režim, je potrebné spoločné úsilie všetkých. Žiaľ, ukazuje sa, že hlavným nepriateľom ruskej opozície je samotná ruská opozícia. Zvíťaziť nad týmto režimom sa dá, ale vojenskou cestou, ako sa to stalo napríklad s nacistickým režimom.

Myslíte prehrať vojnu s Ukrajinou?

Bola tu nádej, že ak Ukrajina získa dostatočné množstvo zbraní, môže zvíťaziť v tejto vojne. Podmienkou však bolo dostatočné množstvo zbraní, ale teraz už je absolútne očividné, že demokratický Západ nemá záujem o vojenské víťazstvo Ukrajiny, pretože sa bojí, že následkom vojenskej porážky Ruska bude jeho rozpad, chaos, anarchia a strata kontroly nad jadrovými zbraňami. Preto Západ s radosťou podá ruku akémukoľvek diktátorovi, ktorý udrží poriadok a kontrolu nad Ruskom a jeho jadrovými zbraňami. Prakticky my už vidíme, že ďalším diktátorom bude Nikolaj Patrušev, dnešný šéf ruskej bezpečnostnej rady a ten bude ešte horší diktátor ako Putin.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo neuspel Gorbačov? V ostbloku a na Západe vyvolal veľké nádeje, napokon, de facto umožnil sovietskym satelitom, aby sa v nich zmenil režim a odpútali sa od Ruska, na čo zrejme v bývalom ostbloku nezabudneme. Rusi ho však vnímajú inak.

Otázka vlastne znie, aký mal Gorbačov cieľ – jeho cieľom nebolo dať slobodu satelitným štátom, ale zachovať Sovietsky zväz a to sa mu naozaj nepodarilo. Na Západe celkom nerozumejú, čo bolo skutočnou motiváciou Gorbačovovho modelu demokratizácie Sovietskeho zväzu. Gorbačov videl, že ekonomika ZSSR je v katastrofálnom stave, potreboval pôžičky zo Západu a chcel zopakovať Brežnevov model znižovania napätia medzi Západom a Východom pred Afganistanom, predával teda Západu slová, ktoré sa mu páčia, ako demokracia, sloboda slova. Ale americký prezident Reagan povedal Gorbačovovi – Dokážte to! Slová nestačia, odstráňte ten Berlínsky múr!

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAN64 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vstupné nádvorie British Library s extravagantnou
sochou matematika Isaaca Newtona

V centre britskej metropoly o knižné zázraky nie je núdza.


V najnovšej knihe príbehov zo svojej praxe píše aj o nevídaných podobách zla.


Dávid Púchovský: Republika hoaxu.


Vášeň až do smrti.


Mária Danthine-Dopjerová
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 212
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 517
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 288
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 479
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 942
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 415
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 162
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťZatvoriť reklamu