Grinč nemal rád Vianoce. Neviem, prečo vlastne.
Či nemal rád rozprávky, čo sa končia šťastne,
či mu hlava na krku nesedela presne,
a či ho len tlačili dve topánky tesné,
a či – toto teraz mi hlavou preletelo –
on primalé srdce mal na priveľké telo?

Takto sa začína príbeh, ktorý k nám doputoval spoza veľkej mláky, aby sa stal neoddeliteľnou súčasťou aj slovenských Vianoc. Knižku Dr. Seussa Ako Grinč ukradol Vianoce v preklade Ľubomíra Feldeka slovenským deťom pod stromček v roku 2020 prinieslo vydavateľstvo Verbarium. A zatrpknutý zlomyseľný zelený naničhodník z rodu Ebenezera Scroogea sa zaradil ku Guľkovi Bombuľkovi, Osmijankovi, Meduške, Danke a Janke, opiciam z našej police, vrankám Dankám talizmankám aj muflónom Ancijášom.

Zrod Dr. Seussa
Grinč, Horton, Lorax, Kocúr v klobúku a ďalšie postavičky z kníh spisovateľa a ilustrátora Theodora Seussa Geisela (1904 – 1991), známeho pod umeleckým menom Dr. Seuss, sprevádzajú detstvom do dospelosti celé generácie Američanov – a už dávno nielen ich.
Syn zámožného amerického pivovarníka nemeckého pôvodu z massachussettského mesta Springfield študoval na prestížnej Dartmouth College, kde viedol miestny študentský satirický plátok. Keď ho dekan potrestal za konzumáciu alkoholu (ginový večierok v čase prohibície nebol dobrý nápad) zákazom akýchkoľvek mimoškolských aktivít, pokračoval v časopise pod pseudonymom, utvoreným z matkinho rodného mena – ako Dr. Seuss.
Nasledujúce štúdium anglickej literatúry na Oxforde nedokončil, aby sa mohol venovať novinárskej tvorbe, kresleniu karikatúr, ilustrácií a reklame. Bol úspešný, slušne zarábal, s manželkou Helen Palmerovou cestovali po svete, a rytmus lodných motorov na ceste domov z Európy ho v roku 1936 inšpiroval k básni And to Think That I Saw It on Mulberry Street, ktorá sa stala knižným debutom Dr. Seussa.

Dve desiatky vydavateľstiev knižku s Geiselovými ilustráciami odmietli. Prijal ju až bývalý spolužiak, zamestnaný ako redaktor vo Vanguard Press, kde v roku 1937 vyšla v pätnásťtisícovom náklade. Od bežných dobových detských kníh sa obsahom a formou líšila tak veľmi, že vyvolala zmiešané ohlasy a polemiky. Hoci sa nikdy nestala bestsellerom, Dr. Seuss sa uviedol rezolútne a získal nielen oddaných fanúšikov, ale i vplyvných podporovateľov. Zápalisto ho bránila aj autorka Králika Petra, britská spisovateľka a ilustrátorka Beatrix Potterová.