Peklo sú tí druhí, napísal Jean-Paul Sartre. Jozef Karika sa snaží písať tak, aby dokázal, že peklom môže byť každý jeden z nás.
Najnovší román ružomberského autora Hlbina (Ikar 2023) nás spočiatku zavedie do Ružomberka počas zimy roku 1963, ale – v rámci tradície Karikových románov – vrátime sa aj do Povstania a doby temna fašistického Slovakštátu. A neminie nás ani mysteriózna osudovosť energií, ktoré presahujú ľudské bytie, respektíve, síl, pre ktoré sme rybičkami v akváriu, s ktorými sa temné sily hrajú.
A či je horšie to mystické zlo, alebo ľudské, ktoré vyplýva z vojny medzi policajtmi a Štátnou tajnou bezpečnosťou riadenou z mrazivej temnoty Sovietskeho zväzu? To Karika necháva na posúdenie čitateľa, aj keď na nápoveď stačí vedieť, že mysterióznemu zlu sa čeliť dá.

Karikov román v sebe spája realitu a ľudskú hrôzu, ktorú obostierajú ako kulisy tajomné vesmírne energie vymykajúce sa ľudskému pochopeniu. A aj keď sa to zlé v Karikových hrdinoch chce odvolávať práve na tú metamorfujúcu sa vesmírnu silu, to najhoršie, čo môžeme stretnúť, nie je neznáma desivá sila, ale to neľudské v nás.
Čítať hororového Kariku vlastne môžeme aj naopak – nie ako mysterióznu hrôzu zasadenú v slovenskej realite, ale ako slovenskú realitu, ktorej pozadie tvorí potemkinovská dedina strašidelného sveta.

Deti ako kľúč k hrôze
Ak si spomínate na stratené, či skôr unesené deti z románu Strach (2014), tak vedzte, že v tejto knihe sa motív detí vracia, akurát sa posúva o pár rokov späť, takže Hlbinu môžete čítať aj ako, filmovo povedané, prequel k udalostiam, ktoré opisuje starší Karikov román.
Princíp je spočiatku rovnaký, miznúce deti, z ktorých sa nájdu len nejaké tie súčiastky svedčiace o nesmiernej krutosti. A zároveň cítime, že zima, treskúca, odporná zima otvára bránu do temných udalostí, v ktorých mizne čas a minulé zlo sa prelieva do súčasnosti.